Sabahattin Ali iyi ki doğmadı mı!?İyi ki doğmaların en güzellerinden biri.. 
Gönlümün Ali'si. Ölümünden hiç bahsetmeyeceğim bir gündü bugün.
*Cemal Süreya gibi. Çok sevdiğimden, kelimelerin kifayeti kalmıyor pek. Sevgimden ve güzelliğinden bağımsız yine her şey.Sevdiklerim için hep aynı şeyi söylerim: "Sahi, ya doğmasaydın?" Nazım Hikmet gibi... Böyle dersem ölümsüz kılabilirmişim gibi geliyor onları, kalbimde
Bazı insanlar için -hiç görmediklerimiz,tanımadıklarımız dahil- binlerce kere şükrediyoruz yaşamış olup dünyadan geçtikleri için. Dünyadan geçip bizlere de göz kırptıkları için.


Beni hayatla birleştirdiği bir uyum bir tutku var Sabahattin Ali'nin, sır. Kalbimin kırık bir köşesinde, her zaman nefes alan ama hiç hissettirmeyen bir köşe, canımın köşesi. "Dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan biriyim" demek asla bir romanın cümlesi olmadı benim için. Olması mümkün değildi ki, bu kadar yapay istikrar kendini bir yerde tekrara boğar ve sıkardı, bunlar öyle değildi. 

Bir sahne var beynimde, Kürk Mantolu Madonna'dan: Yağmurlu bir günde Raif Bey'in yürümesi üzerine. Yürümek mi ezmek mi her şeyi lanetlemek ya da isyan mı etmek acaba? Nasıl çarpıyor o alelade cümleler nasıl da parçalıyor beyninizi, size hiç olmadıysa üzülürüm. 
Sayesinde hepimiz -Maria Puder'in izindeyiz; Sabahattin Ali'nin askerleriyiz! "Sen Sabahattin Ali seven kadınsın, seninle hiç anlaşılmaz mı?"
Bak, Sebahat Akanur-Sabahattin Ali, ne kadar da benziyor. ^^

Canımı hep onunla ayırdım.


Kalbi ve ruhu güzel insan. Evimizin Sabahattin Ali'si.

"Aşk bence bu istemektir. Mukavemet edilemez bir istemek!"
İyi ki geçtin dünyadan.
Ya doğmasaydın?

#SabahattinAli108Yaşında
*1, *2,   3,  4Yorumlar

Popüler Yayınlar